Projektový týden ve 3. třídě na téma Člověk a jeho okolí

Poslední květnový týden jsme uspořádali pro třeťáky projektové vyučování na oblíbené téma Člověk. Napříč jednotlivými vyučovacími předměty jsme se tomuto tématu podrobně věnovali. Pracovali jsme ve skupinách a dělali prezentace. Tomu předcházela spousta práce. Vytvořili jsme myšlenkovou mapu, pracovali jsme s textem a vybírali jsme důležité informace. Ty jsme zkráceně využili při zapisování do prezentace.

V českém jazyce jsme o člověku vymýšleli věty a následně jsme s nimi pracovali po stránce mluvnické. Slovům z vět jsme přiřazovali slovní druhy a u podstatných jmen i sloves jsme určovali mluvnické kategorie. Tyto věty nám posloužily i k vysvětlení nového učiva o větě jednoduché a souvětí. V matematice jsme počítali a řešili slovní úlohy na téma projektu. V anglickém jazyce žáci zpívali oblíbenou píseň Hlava, ramena, ….., dále pracovali s programem Alf, kde se zabývali svým okolím – anglickým popisem školy. Žáci také procvičovali anglická slovíčka pro označení obchodů a institucí, které se běžně vyskytují v našem okolí. V hudební výchově se žáci učili písničku o Lipovci – Ty lipovské stráně. Nezapomněli jsme ani na další výchovy. V rámci pracovních činností a výtvarné výchovy žáci zpracovávali projekt formou plakátku a myšlenkové mapy. Vymýšleli pro své spolužáky sudoku, hádanky, různé otázky, osmisměrku a křížovku. A protože k životu člověka patří neodmyslitelně pohyb, zařadili jsme do projektového vyučování i cvičení v přírodě.

Závěrem projektového týdne proběhlo hodnocení prezentace skupin před spolužáky.

Jana Kolmačková, učitelka 3. třídy